محمود کاوه

شهید محمود کاوه در سال ۱۳۴۰ در یکی از محلات محروم شهر مقدس مشهد چشم به جهان گشود. او با روحانیت مبارز همچون حضرت آیت الله خامنه ای که قطب مبارزات در استان خراسان بود و شهید هاشمی نژاد و شهید کامیاب ارتباط مستمر داشت. بعد از پیروزی انقلاب در حمله کورکورانه آمریکا به صحرای طبس، او از اولین کسانی بود که آنجا حاضر شد تا اسناد باقی مانده از خودفروختگان داخلی را از بالگردهای آمریکایی به دست آورد.
محمود کاوه از اولین نیروهایی بود که در سنگر کردستان حاضر شد. با تشکیل سپاه پاسداران ترک تحصیل کرد و به عضویت این نهاد مقدس در آمد و به عنوان مربی تاکتیک در پادگان امام رضا مشغول آموزش پاسداران و بسیجیان خراسان شد.
همزمان با عزیمت امام خمینی به جماران، به عنوان سرپرست یک گروه بیست نفره، برای حفاظت از بیت امام عزیز، به تهران اعزام شد. با شروع جنگ تحمیلی، جماران را به مقصد جبهه های جنوب ترک گفت و با اوج گرفتن درگیری های ضد انقلاب در کردستان وارد عرصه نبرد با آنها شد. در همان ابتدای ورود به شهر سقز، مسئولیت خطیر گروه اسکورت را بر عهده گرفت و با اتخاذ تاکتیک های هجومی و چریکی به عنوان اولین فرد در کردستان عملیات ضد کمین را علیه ضدانقلاب طراحی و اجرا کرد. بعد از مدتی فرماندهی عملیات سپاه سقز را بر عهده گرفت. با تشکیل تیپ ویژه شهدا توسط سرداران شهید محمد بروجردی و ناصر کاظمی، شهید کاوه به عنوان مسئول عملیات تیپ معرفی شد. آزادسازی شهر بوکان و سپس جاده مهم و حیاتی پیرانشهر – سردشت، از جمله عملیات های شهید کاوه است. با شهادت شهیدان کاظمی، گنجی زاده و بروجردی، سکان فرماندهی تیپ ویژه شهدا در سال ۱۳۶۲ به او سپرده شد و در همین سال اقدام به انجام عملیات های برون مرزی والفجر ۲، ۳ و ۴ کرد. همچنین صحنه های غرور آفرین عملیات بدر، قادر، والفجر ۹ و کربلای ۲ را آفرید. محمود کاوه سرانجام در ۱۱ شهریور ۱۳۶۵، به عنوان فرمانده لشکر ویژه شهدا هنگامی که به منظور تصرف ارتفاعات مهم ۲۵۹ حاج عمران عازم منطقه شده بود، در اثر اصابت ترکش خمپاره، به فیض شهادت رسید.

گزیده‌ای از وصیت‌نامه شهید محمود کاوه

بسم رب الشهداء و الصدیقین

دشمن باید بداند و این تجربه را کسب کرده باشد که هر توطئه‌ای را که علیه انقلاب طرح‌ریزی کند، امت بیدار و آگاه با پیروی از رهبر عزیز، آن را خنثی خواهد کرد. آینده جنگ هم کاملاً روشن است که پیروزی نصیب رزمندگان اسلام خواهد شد و هیچگاه ما نخواهیم گذاشت که خون شهیدانمان هدر رود. اگر امروز به‌ انقلاب‌ ما خدشه‌ وارد شود بدانید که‌ به‌ مسلمانهای‌ جهان‌خدشه‌ وارد شده‌ است‌ و اگر به‌ انقلاب‌ ما رونق‌ داده‌ شود آنها پیروز شده‌اند.


شهادت شهادت پیامی ز قرآن براه خـدا و ز بهر ضعــیفان

ز بهـر مسلمـان چنین گفته یزدان شهادت شهادت بود خط پایان

شهادت شهادت سـرود خــدائی شهـادت سعادت شهادت رهائی

ای خدا امشب راه تو را می پویم مهر تـو را می جویم شادان روم

۱- خدمت پدر و مادر خواهر و برادر و همه اقوام دوستان و خواهران و برادارن دینی سلام عرض میکنم وامیدوارم را ببخشید .

۲- بعد از کشته شدنم اگر جدی از من جسدی باقی ماند آنرا پیش پدر و مادرم ببرید تا در هر جا که خواستند دفن نمایند .

۳- ای پدر و مادر گرامی اصلا ناراحت نباشید از اینکه من کشته شدم چون من در راه هدفم که رسیدن به اسلام واقعی میباشد کشته شده و کشته شدن در راه اسلام و قرآن نیز همان شهادت است و شهادت آرزوی هر مسلمان واقعی میباشد که اسلام را درک کرده باشد مسلمانی که میخواهد خدا گونه بشود و خدا گونه باشد .

به مادرم دلداری بدهید و به او بگوئید که ناراحت نباشد و به مادران دیگر بیاموزد که فرزندانی داشته باشند که در راه اسلام قدم برمی دارند و در راه اسلام کشته شوند مادرم این را نیز بداند که او در فردای در پیش فاطمه رو سپید است چون او نیز شهید داده است .

۴- از همه برادران و خواهران دینی میخواهم که راه مرا که راهی جز راه اسلام و امام خمینی نمیباشد ادامه دهند و تا پیروزی کامل مبارزه نمایند .

۵- همیشه با یکدیگر با ملاطفت و مهربانی رفتار نمائید . با دشمنان اسلام و منافقین سرسختانه بجنگید و جهاد نمائید .

الله اکبر خمینی رهبــر . مبارزه و جهاد تا پیـروزی کامل و برقراری جمهوری اسلامی .