زندگی نامه:

در سال ۱۳۲۱ در روستای «گلبوی کدکن» از توابع تربت حیدریه، گام به عرصه هستی گذارشت و خانواده نامش را “عبدالحسین” نهاد. روحیه ستیزه‌جویی با کفر و طاغوت، از همان اوایل با جانش عجین شده بود. کلاس چهارم دبستان بود که در اثر بیزاری از اعمال معلم و فضای نامناسب درس و تحصیل، مدرسه را رها کرد. در سال ۱۳۴۱ به خدمت سربازی احضار شد و از همان ابتدا به جرم پایبندی به اعتقادات اصیل دینی، مورد اهانت و آزار نظامیان طاغوتی قرار گرفت. ۶ سال بعد، با خانواده‌ای مذهبی و روحانی وصلت کرد و همین امر، سرآغازی دیگر برای مبارزه بی‌وقفه او با نظام ستمگر حاکم شد. پس از چندی، به کار بنایی روی آورد و در کنار کار، به خواندن دروس حوزه نیز پرداخت. اما بعدها به علت شدت مبارزاتش و دستگیری‌های پیاپی‌اش، تحصیلات او نیمه‌کاره ماند. پس از پیروزی انقلاب، عبدالحسین در گروه ضربت سپاه پاسداران، به فعالیت پرداخت. در اولین روزهای جنگ به جبهه رفت و به واسطه رشادت‌هایی که از خود نشان داد، فرماندهی تیپ ۱۸ جوادالائمه(علیه السلام) را پیش از عملیات خیبر به عهده‌اش گذاشتند. چند روز قبل از عملیات بدر، عبدالحسین بارها از شهادتش در این عملیات خبر داده بود. آری در همان عملیات بود که عبدالحسین برونسی، در تاریخ ۱۳۶۳/۱۲/۲۳ به شهادت رسید. پیکر پاکش نیز همان‌طور که آرزو داشت، مفقود شد.

وصیت نامه:

بسم رب الشهدا و الصدیقین
درود همه شهدا و درود همه خانواده شهدا و درود همه انسانهای محروم در سرتاسر عالم به رهبر انقلاب این امام عزیزمان این فرزند فاطمه سلام‌الله علیها و این امام نائب بر حق امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف و این یادگار رسول گرامی اسلام صلی ‌الله‌ علیه ‌و ‌آله‌ و‌ سلم و این یادگار همه انبیا واین عزیزی که همه ما را از بدبختی و بی‌چارگی نجات داد و به راه راست هدایت کرد و درود همه انسان‌ها و درود همه ملائکه ‌های مقرب خدا بر این چنین رهبری و این چنین معلمی و نائب برحق امام زمان یعنی حضرت امام خمینی.
وصیتی است که به خانواده عزیزم و به رهروان راه حق و حقیقت و آنچه که می‌ گویم از صمیم قلب و با چشم باز این راه را پیموده ‌ام و ثابت قدم مانده ‌ام و امیدوارم که این قدم‌ هایی که در راه خدا برداشته‌ام خدا آنها را قبول درگاه خودش قرار بدهد و ما را از آتش جهنم نجات بدهد. فرزندانم خوب به قرآن گوش کنید و خودتان را به قرآن متصل کنید و این کتاب آسمانی را سرمشق زندگیتان قرار بدهید. باید از قرآن استمداد کنید و باید از قرآن مدد بگیرید و متوسل به امام زمان باشید ولی فرزندان من، باید به اینهایی که می ‌گویم شما خوب عمل کنید این تکلیفی است برعهده شما. نگویید آنان را که کشته می‌ شوند در راه خدا مردگانند بلکه زنده ‌اند ایشان، ولی شما در نمی ‌یابید…
و هر آینه فرزندانم خدا شما را به این آیات قرآن آزمایش می‌ کند حواستان جمع باشد، خیلی خوب جمع باشد و همیشه آیات قرآن» را زمزمه بکنید تا شیطان به شما رسوخ پنهانی نکند.
(همسرم) از وقتی من با این فرزند فاطمه سلام‌الله علیها، نائب بر حق امام زمان آشنا شدم و بخصوص از وقتی که با شاگرد ایشان آقای [آیت‌الله] خامنه ‌ای عزیز آشنا شدم هدف من عوض شد.
… اینها هستند که استقامت کردند در راه خدا، ‌و ثابت کردند که د ین خدا را باید یاری کرد و به آن ها، ملائکه‌ های آسمان و ملائکه ‌های مقرب خدا و فرشتگان خدا نازل شده.
آن ها را بشارت داند، به کجا بشارت دادند؟ به همان جایی که انبیا خدا یعنی به بهشت بشارت دادند. این بشارتی است که از طرف خدا مأموریت پیدا می ‌کند به وسیله فرشتگان که به این شهیدان راه خدا موقعی که از مرکب شان می ‌افتند و در راه خدا شهید می‌ شوند، می گویند دیگر از گذشته خود هیچ حزن و اندوهی نداشته باشید. شما را به همان بهشت انبیاء وعده می‌ دهیم.
پس فرزندانم، تلاش بکنید این فرزندان اسلام ای همه انسان‌ها تلاش کنید تا مشمول صلوات و رحمت خدا قرار بگیرید. اگر شما مشمول رحمت و صلوات خدا قرار بگیرید. به هیچ بن‌بست و گمراهی برنخواهید خورد.
حق را دریابید و پیش بروید این قرآن است. این پیام خدا است. و این رسالت خداست و این رسالت همه انبیا خداست باید هجرت کنیم.
رسول هدا می‌فرماید: این زندگی دنیا به منزله این است که انسان انگشت خودش را به آب دریا بیندازد و بالا بکشد چقدر از آب دریا برداشته‌اید؟ شما آیا به این رسیده‌ ای که چقدر از آب دریا برداشته‌ ای؟ باید شما خوب توجه کنید دنیا به منزله آخرت این جور است.
… انسان باید بفهمد که عالم آخرت چقدر بزرگ است و نعمت‌ هایی که در آنجا برای رهروان راه انبیا هست و به حرف و به زبان و به گفته،‌ هیچ‌کسی نمی‌ تواند توصیف آن ‌ها را بکند. این چند روزه دنیا، قابل آن نیست که شما به گمراهی بروید و به این طرف و آن طرف بزنید.
فرزندانم شما را به نماز و شما را به اقامه نماز سفارش می‌ کنم همان سفارشی که لقمان به فرزندش کرد که نماز را به پا دارید امر به معروف و نهی از منکر کنید.
فرزندان عزیزم، از قرآن مدد بجویید و از قرآن سرمشق بگیرید تا به گمراهی کشیده نشوید، این هدف قرآن است و این هدف همه انبیاء خداست. من که این آیات را برای شما می‌ خوانم از صمیم قلب می‌ خوانم. چند شب دیگر به طرف دشمن روانه می‌ شوم و اگر برنگشتم امیدوارم که شما به قرآن بپیوندید و به وصیت‌ هایی من عمل کنید و من هنوز هم صحبت دارم. باید به شما تذکر بدهم. ای فرزندانم، باز شما را به قرآن توصیه می‌کنم، هیچ راهی بهتر از راه قرآن نیست.

منبع: نرم افزار ستاره های دلاور